Toshitsugu Takamatsu

 

Toshitsugu Takamatsu - 33. Soke Togakure ryu Ninjutsu
Moko no tora - Mongolský tygr
10. března 1887 - 2. dubna 1972


Takamatsu se narodil ve 23. roce Meiji (10. března 1887) v Akashi, provincii Hyogo. Byl pojmenován Hisatsugu, později změnil své jméno v souvislosti s Toshitsugu. V mládí byl rovněž znám jako Jutaro. V roce 1936 - 1966, když poskytoval interview, řekl Takamatsu reportérovi, že se na sebe celý čas nepodíval do zrcadla a když tak posléze učinil, jeho vlastní reakce byla: "Kdo jsi?".

Takamatsuho rodina pocházela z Matsugashima v Ise. K jejich rodinné historii - Takamatsu býval Daimyo v této oblasti a vlastnil hrad Hosokubi. Jedním z jeho předků byl Takamatsu Masatoshi. Rodina byla zároveň spojena s chrámem Asuta.

Nade dveřmi Dojo, kde se začal mladý Takamatsu trénovat, visel titul "Shindenfudo ryu Jutaijutsu", kromě toho jeho strýc Toda zároveň učil Shinden Koto ryu Karate (později změněno na Koto ryu Koppojutsu), Gyokko ryu Kosshijutsu, Kumogakure ryu Ninpo, Gyokushin ryu Ninpo a nejdůležitější Togakure ryu Ninpo Taijutsu. Když bylo Takamatsuovi 13 let, zvládl techniky školy Shindenfudo (to znamená, že dostal licenci školy, to byla v minulosti obvyklá praxe).

Po škole Shindenfudo Toda učil Takamatsuho výhradně Koto ryu a Togakure ryu. Školení v Koto ryu zahrnovalo chytání malých kamínků špičkami prstů. Nehty a prsty krvácely a působily velkou bolest.

V létě, když mu bylo 13 let (1900), opustil Takamatsu školu a odešel do anglické školy George Bundowa a do klasické čínské školy ve svém domovském městě v Kobe. Zatímco zde pobýval, navštěvoval Dojo školy Takagi Yoshin, kde byl 15. Soke Mizuta Yoshitaro Tadafusa. Cvičil v tomto Dojo každý den (to probíhalo na vrchlou jeho školení v Shindenfudo ryu), bylo mu v té době 17 let a Mizuta mu udělil Menkyo Kaiden školy Takagi Yoshin.

Když byl Takamatsu sedmnáctiletý, jeden starý muž, známý v Japonsku díky jeho bojovým uměním, jménem Ishitani Matsutaro Takekage, přijel do továrny na zápalky, kterou vlastnil Takamatsův otec. Používal starou dubovou hůl Bokken pro usnadnění chůze. Ishitaniho předci byli příbuzní Takamatsovy rodiny (možná z tohoto důvodu se objevil v továrně na zápalky). Takamatsův otec z něho učinil vrchního hlídače a Ishitani také dostal malý prostor v továrně, který mohl používat jako Dojo. Stejně jako další lidé, Takamatsu se chopil šance učit se u starého muže.

Studoval u něho "Kuki Happo Biken no jutsu" (Kukishinden ryu). "Schopnost bojovat skrytými zbraněmi proti devíti démonům osmi způsoby". Ishitani ho zároveň trénoval v různých oblatech Ninjutsu. Ishitani naučil Takamatsuho několik dalších umění, ve kterých byl školený a byl Soke těchto škol. Byly to Hon Tai Takagi Yoshin ryu (Takamatsu také studoval Takagi Yoshin ryu s Mizutou), Gikan ryu Koppojutsu a Shinden Muso ryu (předpokládáme, že obdržel Menkyo Kaiden).

V roce 1950 přijal Takamatsu nového studenta jménem Hatsumi Yoshiaki, mladého pětadvacetiletého muže. Hatsumi před tím studoval umění Kobudo s učitelem jménem Ueno Takashi. Ueno mu řekl, že už ho nemůže naučit více a že by měl jít do Nary a najít si učitele bojových umění.

Když trénoval Takamatsu se svým studentem, nikdy jej nenechal rozehřát. Ani když používali skutečné meče, platil stejný přístup. Ve skutečném boji nikdy nemáš čas na rozehřívání, přichází nečekaně a tělo bývá studené.

Takamatsu řekl svým studentům "Rozhodl jsem nechat vše v rukách Hatsumiho. Myslím si, že je nejvhodnější osobou pro bojová umění. Mohu teď vrátit to, co dlužím lidem jako Toda sensei, Ishitani sensei a Mizuta sensei za jejich laskavost. Hodlám pokračovat ve svých studiích v hlubinách přírody".

Hatsumi jednou přivedl několik studentů, aby se seznámili a trénovali s Takamatsu senseiem. Hatsumi zařídil, aby trénink s Takamatsu probíhal v Dojo. Těsně před tím, než přišel, vyzval Hatsumi studenty, aby si klekli tváří k Dojo Kamiza (oltář). Vchod do Dojo byl za nimi a jakmile Takamatsu sensei vstoupil do místnosti, Ishizuka Tetsuja, jeden z Hatsumiho studentů (nyní 10. Dan Shihan v Bujinkan Dojo Japan) řekl, že jeho tělem projela studená vlna strachu a že se bál.

Takamatsu sensei zemřel 2. dubna 1972 ve věku 85 let. S aktivním tréninkem přestal někdy okolo osmdesáti let věku, ale stále dohlížel na Hatsumiho osobní trénink.

Článek ze zdroje:

www.bujinkanprague.com/wordpress/?page_id=25